Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

SLKamery.cz - Kamery a zabezpečení
tel: +420 736 404 342
info(a)slkamery.cz

15. 06. 2019

Jak si nainstalovat IP kamery svépomocí?

Pokud patříte mezi domácí kutily a máte alespoň trochu šikovné ruce, pak jistě zvládnete zapojení IP kamery nebo rovnou celého IP kamerového systému svépomocí. IP kamery se standardně zapojují do již exitující sítě LAN, výhodou tedy je, pokud v místě instalace takováto síť LAN již existuje. Pro účely tohoto návodu budeme předpokládat, že v objektu je síť LAN a síťový router nebo switch s připojením k internetu. Připojení k internetu je nutné pouze pro vzdálený přístup ke kamerovému systému, pro lokální funkci a záznam není připojení k internetu nutné.

 

Co budeme potřebovat?

  • IP kameru a napájecí adaptér
  • UTP kabel, koncovky
  • Krimpovací kleště na UTP kabely
  • PoE adaptér pro napájení, případně zásuvku a kabely na 220V
  • Záznamovou jednotku a disk
  • Počítač

 

1. Výběr IP kamery a její umístění

V prvním kroku vybereme vhodnou IP kameru pro naše účely - zda bude kamera umístěna venku, nebo uvnitř budovy. Dalším kritériem je rozlišení snímače, které určuje úroveň detailu obrazu. S vyšším rozlišením kamery rostou také nároky na diskovou kapacitu záznamového zařízení (viz tabulka níže) a přenosovou rychlost internetového připojení pro vzdálený přístup ke kameře - tzn. pokud nebude Vaše připojení dostatečně rychlé (> 2Mbit/s), přenos obrazu nemusí být plynulý.

Kolik je potřeba diskového prostoru pro záznam?

Doba záznamu: 1 minuta 1 hodina 1 den 1 týden
Rozlišení 720P (25FPS): 12 MB 0,7 GB 15 GB 100 GB
Rozlišení 1080P (25FPS): 24 MB
1,4 GB 30 GB 200 GB

 

Samotné umístění kamery je vhodné dobře promyslet, tak aby záběr kamery měl smysl a kamera pokrývala požadované prostory, případně poskytovala potřebný detail nebo širší perspektivu. Na místě, kde bude kamera připevněna, musíme ověřit, zda jsme schopni zde přivést UTP kabel od routeru a případně napájení 220V.

Kamery není vhodné umisťovat tak, aby směřovaly na západ, pokud to situace umožňuje. Slunce je večer již nízko a paprsky směřující přímo do objektivu kamery mohou snižovat kvalitu obrazu.

 

2. Příprava

Poté co máme vybráno vhodné místo pro připevnění kamery, musíme na toto místo přivést UTP kabel, případně ještě síť 220V (v případě, že nepoužíváme napájení po kabelu PoE). UTP kabel vedeme nejkratší cestou od umístění kamery k nejbližší UTP zásuvce / síťovému routeru nebo switchi. Na viditelných místech můžete použít vodící lišty na kabely pro lepší estetický dojem. Pokud je potřeba vyvrtat prostupy zdí, tak pro jeden UTP kabel stačí otvor o průměru 6mm. Nemůžete-li vrtat skrz zeď, nebo je zeď příliš tlustá, můžete udělat prostup na kabel v rámu okna. Pokud nepoužijeme PoE napájení, musíme ka kameře dovést také elektrickou síť 220V. Nemáte-li potřebné znalosti pro zapojení 220V zásuvky, přenechte tuto práci zkušenému elektrikáři. Použijeme přímý, nekroucený UTP kabel.

Pozn.: Stavíte-li domek, počítejte s kamerovým systémem již při stavbě a nechte si alespoň na každý roh budovy vyvést UTP kabely, abyste později nemuseli vrtat do fasády.

 

3. Zapojení IP kamery do síťe

Na místo instalace kamery máme ze sítě LAN přiveden UTP kabel. Konektory IP kamery je potřeba chránit před povětrnostními vlivy a proto je vhodné poblíž kamery umístit plastovou instalační krabici, do které konektory skryjeme. Pomocí lisovacích kleští nyní nalisujeme konektory na UTP kabel (zapojení viz obrázek níže) a připojíme jej ke kameře a na druhé straně typicky do routeru.

Správnost zapojení UTP kabelu můžeme ověřit testerem UTP kabelu. Pokud používáme PoE napájení, připojíme PoE adaptéry a skryjeme je také do instalační krabice. Na následujícím obrázku je schéma zapojení PoE sady (injektor + splitter) pro napájení kamery po kabelu.

Máme-li přivedenou síť 220V ke kameře, zásuvku umístíme také do instalační krabice a zapojíme napájecí adaptér ke kameře.

Pokud je vše zapojeno správně, měla by na konektoru RJ-45 IP kamery blikat zelená LED dioda (pokud je kamera diodami vybavena) a po zakrytí objektivu by se měly rozsvítit IR diody pro noční vidění na přední straně kamery.

 

4. Připojení ke kameře

Je-li kamera správně zapojena a v provozu, můžeme přejít k připojení a nastavení IP kamery. Připojujeme-li kameru k záznamovému zařízení (ZZ), vyhledáme ji přes ZZ a uložíme nastavení. ZZ připojíme UTP kabelem do stejné sítě LAN jako kameru. Typicky jej umístíme u TV, chceme-li jej připojit HDMI kabelem a sledovat obraz z kamer také na TV.

Pokud kamera i ZZ podporují protokol ONVIF, je vyhledání jednoduché a rychlé bez nutnosti další konfigurace. Doporučujeme vždy změnit výchozí jméno a heslo a systém tak zabezpečit proti neoprávněnému přístupu.

Dále můžeme kameru přidat do aplikace na PC, případně na mobilní zařízení s iOS a Android. Do aplikací zadáváme vždy ID kamery, jméno a heslo. Vzdálené připojení pak funguje automaticky, bez ohledu na, zda máte veřejnou/neveřejnou, statickou/dynamickou IP adresu Vašeho internetového připojení.