04. 01. 2018
Napájení po UTP kabelu - aktivní vs. pasivní PoE
PoE (Power over Ethernet) neboli napájení přes UTP kabel, je užitečná funkce, která výrazně usnadňuje instalaci IP kamer (a jiných síťových zařízení). Díky PoE je možné vést k zařízení pouze jediný UTP kabel, po kterém je vedeno napájení i data - není tedy potřeba aby v blízkosti přístroje byla zásuvka 230V, případně aby každý prvek měl svůj zdroj napájení. Celý kamerový systém lze tak napájet jedním síťovým zdrojem z jednoho místa.
Aktivní vs. pasivní PoE
Pasivní PoE
Pro pasivní napájení po UTP kabelu nejsou potřeba speciální koncové zařízení, které toto napájení podporují. Pasivní PoE napájení lze nasadit na všechny síťové prvky dokoupením sady injektoru a splitteru, který převede napájecí napěti na volné linky UTP kabelu: https://www.slkamery.cz/Napajeni-po-UTP-kabelu-Pasivni-PoE-injektor-splitter-d6.htm Tímto způsobem lze levně zajistit PoE napájení u stávajících síťových prvků, které nepodprují aktivní PoE.
Nevýhodou pasivního PoE je především krátká vzdálenost, na kterou funguje. Obvykle max. 10-25m.
Aktivní PoE 802.3af
Pro provoz aktivního PoE je potřeba speciální koncové zařízení, které podporuje standard aktivního PoE 802.3af: https://www.slkamery.cz/ip-kamery-aktivni-poe-8023af Zařízení již mají potřebnou logiku (injektor a splitter) integrovány a stačí je propojit UTP kabelem. Obě zařízení už mají jistý "stupeň inteligence", protože dokáží detekovat přítomnost protějšku a vzájemně spolupracovat. Rozdíl oproti pasivnímu napájení je v tom, že se nevyužívají pro napájení volné dráty, ale napájecí napětí je přes oddělovací trafo pouštěno po datových drátech do vzdáleného splitteru. Protože nejsou využity volné páry, lze aktivní PoE využít i na sítích gigabitových. Dosah aktivního PoE je 100m, nevýhodou může být vyšší cena zařízení s podporou aktivního PoE 802.3af.